טעויות נפוצות בקמפיינים של PPC

המטרה של כולנו בקמפיינים היא להגביר תנועה לאתר / לידים / מכירות / טלפונים, אך ישנם תמיד מכשולים בניהול השוטף של קמפיינים בגוגל אדוורדס. בפוסט הזה אתאר טעויות נפוצות שעשויות לקרות לכל מי שמנהל חשבונות אדוורדס (וגם למנוסים שבינינו). מומלץ לזכור את הנקודות האלה, ולוודא שתמיד כאשר מעלים קמפיין חדש, שלא בטעות שכחנו את אחד הסעיפים:

1. הגדרות הקמפיין – Campaign Settings

עלינו לוודא שהתקציב היומי לכל קמפיין מותאם למגבלות התקציביות שלנו, ולהישגים של הקמפיין (לדוגמא, קמפיין שמביא הרבה המרות זולות, יקבל תקציב גדול יותר מקמפיין שמביא מעט המרות יקרות). תחת הגדרות הקמפיין נמצאות גם המדינות והשפות שניתנות לבחירה. עלינו לוודא כי אנו מפרסמים רק במדינות ובשפות בהן אנו נותנים שירות, ושהאתר שלנו קריא ומותאם להן. קמפיין שמכיל בתוכו מספר מדינות, סביר כי אינו אופטימלי, שכן לכל מדינה התחרות שלה, הבידים שלה והתוצאות שלה. כשרואים הכל במרוכז, קשה לקבל החלטות שתהיינה אפקטיביות בכל המדינות והשפות.
בנוסף, ברמת הקמפיין אנו מגדירים אם לרוץ ברשת המדיה Google Display Network או ברשת החיפוש של גוגל. כדאי תמיד לבודד את הקמפיינים, ולא לבחור את שתי האופציות באותו הקמפיין.
פרט אחרון שחשוב מאוד לשים לב אליו הוא תזמון הקמפיינים Ad Scheduling, באם אנו רוצים רק שעות פעילות מסויימות או ימים מסויימים לקמפיין, זהו המקום בו נבחר אותם. קיימת גם אפשרות לתת בידים יותר גבוהים בשעות מסוימות

2. אותה מילת מפתח מופיעה בקמפיינים שונים

כאשר מילה מופיעה באותו סוג התאמה (Match Type) בקמפיינים שונים עם אותו טירגוט גיאוגראפי, אנחנו מאבדים את השליטה המיטבית בביצועי המילה. תופעה זאת קורית משום שהסטטיסטיקה על אותה מילה מתחלקת על שני קמפיינים שונים, ועל מודעות שונות. אם כל מילה תופיע רק פעם אחת בקמפיין, נוכל מהר יותר לדעת אילו ביצועים יש לה, מהו הביד האופטימלי עבורה, ומהי המודעה שנותנת לה את הביצועים הטובים ביותר. דרך מצוינת למצוא כפילויות במילות מפתח היא באמצעות האדוורדס אדיטור – AdWords Editor שניתן להורדה בחינם, ומאפשר לבצע שינויים מאסיביים בקמפיינים בכמה לחיצות עכבר. לחיצה על Tools ואז Find duplicate keywords תתן לנו מסך שנותן לנו לחפש מילים לפי סדר, סוג התאמה, ורמת החשבון (campaign, adgroup, keywords).


3
. קוד המרה לא נכון

הכנסה של קוד המרה בדף לא נכון, תתן לנו מספרים מוטעים, ותגרום לנו לבצע אופטימזציה לצרכים לא נכונים. יש לוודא תמיד שהקוד הוטמע בדף שאותו אנו רוצים למדוד (לרוב מדובר בדף תודה על קנייה, ליד או הרשמה לניוזלטר). בטאב ה-reporting and tools תחת conversions אנו יכולים להקליק על webpages, לראות מאילו עמודים קיבלנו המרות, ולוודא שהעמודים הנכונים נספרים. אם יש לנו יותר מסוג המרה אחד באתר, נצטרך לבדוק שלכל המרה יש דף ייחודי משלה עם קוד ייחודי עליו.

4. בחירה לא נכונה של מילים

במהלך האופטימיזציה לקמפיין ובתהליכי בחירת מילות מפתח, אנו מקבלים הצעות מגוגל דרך ה-keyword tool או ה-Opportunities. עלינו לוודא שאנו מוסיפים אך ורק מילים שמתאימות לקמפיין שלנו, למוצר, לאתר ולמודעות. פעמים רבות מופיעות שם מילים לא רלבנטיות עבורנו, ויש לשים לב לכך. במידה ובחרנו להוסיף מילים, כדאי לוודא שהן לא קיימות כבר בקמפיין או אדגרופ אחרים בחשבון האדוורדס שלנו (כדי לא לייצר כפילות עליה דובר בסעיף 2).

5. סוגי התאמה – Match Types

ברירת המחדל בהוספת מילים מכלי מילות המפתח או מטאב ה-Opportunities היא ב-Broad Match – ההתאמה הרחבה והכי פחות מדויקת. היא מביאה הרבה מילים נרדפות, מקבילות, רבים ויחיד. לפעמים השימוש ב-Broad מביא להופעת המודעה שלנו על הרבה חיפושים שאינם קשורים לנושא הפרסום שלנו. דבר זה יכול לגרום להקלקות לא לרבנטיות, ועקב כך לתשלום גבוה על קליקים מיותרים או לחילופין לריבוי חשיפות ומיעוט הקלקות, מה שיכול לגרום ליחס הקלקה נמוך, ובעקבותיו פגיעה ב-Quality score של מילות המפתח שלנו. אם חשובה לנו מאוד השליטה במילות המפתח שלנו ובהתאמת סדר המילים למודעות עדיף להוסיף גרשיים להתאמת Phrase. לשליטה אדוקה יותר, נשתמש בסוגריים מרובעים – Exact על מנת שרק מה שיופיע בתוך הסוגריים יקפיץ מודעה (שאילתות לפני ואחרי הצירוף המוגדר ימנעו מהמודעה להופיע). דרך קצת פחות שמרנית להופיע על ביטויים נרחבים יותר היא השימוש בפלוס "+" לפני מילת המפתח (בעברית מימין למילה ובאנגלית משמאל למילה). סוג ההתאמה הזה נקרא Broad Match Modifier והוא מהווה התאמת Broad שמרנית יותר אשר מכילה שגיאות כתיב, יחיד, רבים, סיכולי אותיות אך אינה מציגה מודעות למילים נרדפות או מקבילות. בנוסף, כמו ב-Broad צירופי מילים נוספים יכולים להתווסף לחיפוש בכל סדר, גם אם אינם קיימים במילת המפתח שבחרנו.

6. אי שימוש במילות מפתח שליליות – Negative Keywords

Negative Keywords הן מילים שאינינו מעוניינים להשתמש בהן בקמפיין, ואנו חוסמים את האפשרות שגוגל יראה את המודעה שלנו אם הן יופיעו בחיפוש. הוספה שלהן היא הכרחית אם אנו משתמשים בכל צירוף שאינו Exact Match במילות המפתח שבחרנו לקמפיין. אם לדוגמא אנו מוכרים כרטיסי טיסה, נרצה לחסום מילים כגון "כרטיסי טיסה חינם", כרטיסים להצגות", "שעות המראה ונחיתה" וכדומה. ניתן לחסום מילה בודדת, כגון "חינם" או "מתנה" וניתן לחסום צירופים שלמים. גם כאן ניתן להוסיף סוגי התאמה כמו Phrase ו-Exact. חשוב לזכור שמילת מפתח שלילית ב-Broad שלא כמו מקביליתה החיובית, אינה חוסמת רבים או מילים נרדפות, אלא רק את עצמה (אם נרצה לחסום את המילה "רכבת" על כל נגזרותיה, נצטרך להוסיף גם "רכבות", "לרכבת", "הרכבת" וכדומה).

7. חוסר עדכון ופיגור אחרי המתחרים

גוגל מוציאים חדשות לבקרים אופציות שונות להרחבת המודעות, למשל סייטלינקס, Call Extensions, רימרקטינג, מודעות עם תמונה ע"י Product Extensions או Product Listing Ads. כל אלה יגרמו למודעה לנו לבלוט על פני המתחרים או להיות רלבנטית יותר ולהופיע במקום הנכון בזמן הנכון. אם המתחרים שלנו יהיו מעודכנים יותר מאיתנו, סביר להניח שתגזל מאיתנו תנועה רלבנטית ואיכותית לאתר. מומלץ להשאר מעודכנים עם האצבע על הדופק בכל עדכון שיוצא מגוגל אדוורדס. הבלוג של גוגל אדוורדס מביא עדכונים וטיפים לעיתים קרובות.

8. מילות מפתח שלא עובדות

לעיתים אנו נוטים להתעלם ממילות מפתח שנמצאות בקמפיין, ולא מביאות הישגים. אנו עשויים לחשוב שהן רלבנטיות לקמפיין שלנו ומועילות לו, אך הסתכלות אחורה על טווח זמן רחב עשויה להראות לנו את ההיפך. אם מילה לאורך זמן עלתה כסף, ולא הביאה המרות, עלינו לבדוק: האם היא בכלל רלבנטית לקמפיין? האם המודעה ודף הנחיתה נכונים עבורה? האם הוספת מילות מפתח שליליות תביא תנועה יותר איכותית? אם כל אלה לא עזרו, כנראה שכדאי לנו לוותר על המילה ולמחוק אותה מהקמפיין.
בנוסף, עלינו להסתכל תמיד על תקופות ארוכות, ולא על כמה ימים. ככל שתהיה לנו יותר סטטיסטיקה, נוכל לבצע הערכות והחלטות יותר נכונות, ולא להיות תלויים בעונתיות כגון חגים, ימות השבוע, חופשות וכו'.

מקווה שתוכלו להעזר בפוסט הזה, בהעלאת קמפיין חדש. בהצלחה!

מאמרים נוספים

האם אתם חברים בניוזלטר?

אנחנו לא שולחים ספאם – רק המון אהבה